Μεσημέρι Τετάρτης 3/7 ξέσπασε πυρκαγιά από πτώση drone σε δασική έκταση πίσω από το νεκροταφείο των Γλυκών Νερών, που έκαψε έκτασ περίπου 7 στρεμμάτων.
Άμεση ήταν η κινητοποίηση των μελών της Εθελοντικής Δασοπροστασίας του Δήμου Καισαριανής, με ένα όχημα να επιχειρεί στον τόπο της πυρκαγιάς και άλλα δύο οχήματα σε ετοιμότητα στον τομέα μας.
Συνολικά συμμετείχαν15 εθελοντές.
Στις 23:50 την Κυριακή 26/05/2024, κατά τη διαρκεια περιπολιας στο Σκοπευτηριο Καισαριανης, εντοπιστηκε ατομο με αναμμενη φωτοβολιδα και κουτι με βεγγαλικα, το οποιο μολις εγινε αισθητη η παρουσια του οχηματος μας τραπηκε σε φυγη. Εγιναν ενεργειες από το Καισαριανη-1 και το Καισαριανη-3, το οποιο κληθηκε ως ενισχυση. Ενημερωθηκε Κεντρο Π.Υ. Δεν υπηρξαν υλικες ζημιες. Συμμετείχαν: Δ024, Δ106 (Τ/π κεντρο), Δ104, Δ057, Δ111 |
Η Εθελοντική Δασοπροστασία Δ. Καισαριανής την Κυριακή 19 Μαϊου 2024, συμμετείχε σε άσκηση οργανωμένης εκκένωσης του οικισμού «Βλητικός Σταθμός» που διεξήγαγε με επιτυχία ο Δήμος Καισαριανής, στο πλαίσιο του Σχεδίου Αντιμετώπισης Εκτάκτων Αναγκών εξαιτίας δασικών πυρκαγιών.
Στην άσκηση συμμετείχαν, ο Δήμαρχος Ηλίας Σταμέλος και η Δημοτική Αρχή, οι αρμόδιες υπηρεσίες του Δήμου, το Πυροσβεστικό Σώμα, η Πολιτική Προστασία Περιφέρειας Αττικής, η Ελληνική Αστυνομία, η Διεύθυνση Τροχαίας Αττικής, το Εθνικό Κέντρο Άμεσης Βοήθειας, η Επιτροπή κατοίκων και οι κάτοικοι του οικισμού «Βλητικός Σταθμός»
Πρόκειται για την πρώτη παρόμοια άσκηση σε πραγματικό χρόνο που διεξήχθη από τον Δήμο με καθολική σχεδόν συμμετοχή των κατοίκων του οικισμού.
Το όλο εγχείρημα διεξήχθη με βάση το ήδη υφιστάμενο σχέδιο εκκένωσης, που εκπονήθηκε με την σημαντική συμβολή της ΕΔΔΚ από το 2018.
Οι 33 περίπου κατοικίες του οικισμού, βρίσκονται εντός πυκνού πευκοδάσους, με πολύ αυξημένη έως ακραία τρωτότητα κατοικιών και με περιορισμούς στην πρόσβαση λόγω υποτυπώδους οδικού δικτύου.
Την 16-04-2024 διεξήχθη ΑΣΚΗΣΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗΣ ΔΑΣΙΚΗΣ ΠΥΡΚΑΓΙΑΣ από την Πυροσβεστική υπηρεσία, και εθελοντικές ομάδες (ΔΑΠΑΧΟ, ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗΣ, ΒΥΡΩΝΑ κλπ), με την ονομασία "ΔΙΑ ΠΥΡΟΣ", Στην άσκηση συμμετείχαν τα οχήματα Καισαριανή-1,Καισαριανή-8, με 6 εθελοντές Δ002, Δ024, Δ042, Δ057, Δ100, Δ104, την άσκηση παρακολούθησε η Αντιδήμαρχος Πολιτικής Προστασίας Μαρία Αραχωβίτη και η Προΐσταμένη ΠΠ του Δήμου Καισαριανής.
Με λύπη διαπιστώνουμε, ότι η πεπατημένη διαδικασία είναι Πέμπτη να ενημερωνόμαστε για Σάββατο (2 ημέρες προειδοποίηση) , για εκπαιδεύσεις και εξετάσεις που είναι προαπαιτούμενες για τη νομότυπη άσκηση των καθηκόντων μας.
Αντίστοιχα, το προηγούμενο διάστημα, ειδοποιηθήκαμε τελευταία στιγμή για τις θεωρητικές και πρακτικές εκπαιδεύσεις της Ακαδημίας Πολιτικής Προστασίας.
Επίσης, τους τελευταίους μήνες, έχουμε κληθεί να συμμετάσχουμε σε ουκ ολίγες συσκέψεις και ασκήσεις ενόψει της αντιπυρικής περιόδου, σε εργάσιμες ημέρες και ώρες.
Ζητάτε από εθελοντές τελευταία στιγμή, την Πέμπτη, να έρθουν το Σάββατο για εκπαίδευση, χωρίς να αναλογιστείτε ότι κανένας δεν έχει κενό το πρόγραμμά του, μήπως και θυμηθεί το κράτος να κάνει την εκπαίδευση που τόσο καιρό δεν έκανε.
Ζητάτε από εθελοντές να συμμετάσχουν στις συσκέψεις και τις ασκήσεις σας, καθημερινές, πρωινή ώρα, χωρίς να υπολογίζετε ότι δουλεύουν και χωρίς να εκδίδετε έγκαιρα τις σχετικές βεβαιώσεις για να απουσιάσουν απ' την εργασία τους, ρισκάροντας πέρα από την απώλεια του μεροκάματου, ακόμα και την απόλυση από τον εργοδότη τους.
Ζητάτε από εθελοντές να απαντήσουν σε δεκάδες έγγραφα, με εξαντλητικές προθεσμίες, λίγων ωρών ή ημερών, την ώρα που οι δικές σας, οργανωμένες υπηρεσίες κάνουν εβδομάδες για να διαβιβάσουν απλώς το κάθε αίτημα.
Για να το ξεκαθαρίσουμε:
Δίνουμε πολύτιμο προσωπικό χρόνο και κόπο, εις βάρος και της επαγγελματικής και της προσωπικής μας ζωής, χωρίς να απαιτούμε καμία υλική αμοιβή, προκειμένου να προστατέψουμε το περιβάλλον και το συνάνθρωπο μας, υποστηρίζοντας το έργο σας.
Είμαστε εθελοντές και ζητάμε εδώ και δεκαετίες σοβαρή εκπαίδευση και εξοπλισμό, προκειμένου να μπορούμε να προσφέρουμε ουσιαστικά, πάντα σε συνεργασία με τους αρμόδιους κρατικούς φορείς.
Ζητάμε τον στοιχειώδη σεβασμό στο χρόνο και τις θυσίες μας!
Για να μη μπερδευόμαστε, δε χρωστάμε τίποτα, ούτε είμαστε επαγγελματίες, να τρέχουμε για να ικανοποιήσουμε τα ασφυκτικά σας χρονοδιαγράμματα, στις ώρες που σας εξυπηρετούν, με ειδοποίηση ελαχίστων ημερών.
Οι εκπαιδεύσεις και ασκήσεις κάθε είδους είναι προβλέψιμες, όχι επείγουσες, επομένως οφείλετε να τις προγραμματίζετε σε ετήσια βάση και να μας ειδοποιείτε εγκαίρως, όχι να τρέχετε να προλάβετε την αντιπυρική, ώστε να φαίνονται όλα δήθεν έτοιμα κι εμείς να χορεύουμε στο σκοπό σας.
Σας καλούμε να λύσετε επιτέλους τα σοβαρά αυτά και άλλα προβλήματα που προκύπτουν από την εφαρμογή του νόμου και να βρείτε, σε συνεργασία με μας και σύμφωνα με τις ανάγκες μας, μια σύγχρονη, σοβαρή διαδικασία, πραγματικής και ουσιαστικής εκπαίδευσης των εθελοντών, ώστε να μπορέσει ο εθελοντισμός ν’ ανθίσει.
Μέχρι τότε, εμείς θα ανταποκρινόμαστε στα κάθε είδους αιτήματά σας στο μέτρο των δυνατοτήτων μας και εφόσον συντρέχουν οι νόμιμες προϋποθέσεις.
Μέτρα άμεσης εφαρμογής για βελτίωση της κατάστασης:
Καισαριανή 27-03-2024
Τα προβλήματα στον τομέα της δασοπροστασίας και δασοπυρόσβεσης μεγαλώνουν συνεχώς. Τα κενά και οι ελλείψεις σε προσωπικό και υποδομές, η ελάχιστη χρηματοδότηση σε συνδυασμό με την προσπάθεια ιδιωτικών συμφερόντων που έχουν στόχο να εκμεταλλευτούν εκτάσεις του ορεινού όγκου του Υμηττού, δημιουργούν σοβαρούς κινδύνους σε έναν από τους τελευταίους πνεύμονες πρασίνου της Αττικής.
Στο σημείο είχαν προστρέξει οχήματα του πυροσβεστικού σώματος, της ομάδας δασοπροστασίας του Βύρωνα, καθώς και της αντίστοιχης ομάδας της Ηλιούπολης.
Κατά τη διάρκεια της κατάσβεσης, μια επιπλέον φωτοβολίδα αλεξίπτωτου εκτοξεύτηκε και κατά την πτώση της κατέληξε στο χώρο του νεκροταφείου του Δήμου Καισαριανής. Στο σημείο έσπευσε άμεσα όχημα της Εθελοντικής Δασοπροστασίας του Δήμου Καισαριανής όπου διαπιστώθηκε ευτυχώς ότι δεν υπήρχαν υλικές ζημιές.
Την περασμένη Κυριακή, 6 Αυγούστου, στις 19:55, παρατηρητής της Εθελοντικής Δασοπροστασίας του Δήμου Καισαριανής εντόπισε καπνό πλησίον του Βλητικού Σταθμού, στην ανώνυμη οδό που συνδέει την Εθνικής Αντιστάσεως με την Περιφερειακή Κατεχάκη-Αλίμου.
Άμεσα ενημερώθηκε το Κέντρο του Πυροσβεστικού Σώματος, ενώ στο σημείο έσπευδε το πυροσβεστικό όχημα ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ3.
Ο καπνός προερχόταν από ΤΑΞΙ το οποίο είχε πάρει φωτιά λόγω τεχνικής βλάβης. Κατευθείαν άρχισε η πυρόσβεση του φλεγόμενου οχήματος ενώ στο σημείο έφτασαν ένα πυροσβεστικό όχημα της Ομάδας του Βύρωνα καθώς και δύο οχήματα του Πυροσβεστικού Σώματος. Ευτυχώς δεν κινδύνευσε ο οδηγός του ΤΑΞΙ.
Ο καθαρισμός που είχε γίνει πρόσφατα στο πρανές του δρόμου, καθώς και η άμεση κινητοποίηση χάρη στα άγρυπνα μάτια των εθελοντών της ΕΔΔΚ που στελεχώνουν τα παρατηρητήρια του Υμηττού αποσόβησε την επέκταση της φωτιάς στη δασική βλάστηση.
Γι' αυτό είμαστε στο βουνό: άμεσος εντοπισμός καπνού, τάχιστη μετάβαση μικρών ευέλικτων πυροσβεστικών οχημάτων και πρώτη προσβολή πυρκαγιάς ώστε να ελαχιστοποιήσουμε τον κίνδυνο εξάπλωσής της στο δάσος.
Όσο κι αν το καλοκαίρι δείχνει να πλησιάζει προς το τέλος του, η Αντιπυρική Περίοδος είναι ακριβώς στη μέση και την αιχμή της. Παραμένουμε σε εγρήγορση με όσες δυνάμεις έχουμε, για να αντέχουμε.
Τώρα θέλουν την συμπαράσταση και την βοήθεια μας.
Προσκληθήκαμε στην τελετή εγκαινίων της πρώτης πεζοπορικής διαδρομής του ΥΜΗΤΤΟΣ TRAIL που θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 24 Νοεμβρίου και ώρα 10.00 π.μ. πλησίον της Ιεράς Μονής Καισαριανής. Με απορία είδαμε μεταξύ των διοργανωτών και τη Φιλοδασική Ένωση Αθηνών, η οποία, ως γνωστόν, διεκδικεί την ιδιοκτησία του δάσους της γειτονιάς μας. Γνωστοί επίσης, είναι οι πολύχρονοι αγώνες του λαού της Καισαριανής και των γύρω περιοχών, με πρωτοστάτη το Δήμο, για την προστασία του δημόσιου χαρακτήρα του δάσους.
Δεν σχολιάζουμε το ρόλο της Φιλοδασικής στη διαχείριση του δάσους, ωστόσο στη συνείδησή μας, και επειδή δεν έχουμε υπόψη μας καμία απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου που να αλλάζει την πολιτική του Δήμου Καισαριανής, δεν πρόκειται να αναγνωρίσουμε ότι το δάσος της Καισαριανής είναι… ιδιωτικό! Εμείς, ως εθελοντές, δίνουμε την ψυχή μας κάθε καλοκαίρι, από το 1985, ώστε να προστατευθεί το κοινωνικό αγαθό που λέγεται δάσος, να μείνουν δροσερά τα μονοπάτια, ζωντανά τα ζώα. Όχι για να φυλάξουμε την «ιδιοκτησία» της όποιας Φιλοδασικής.